Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Tylko 1/3 konsumentów zwraca uwagę na listę składników produktu spożywczego, a zaledwie co 12 osoba sprawdza jego kaloryczność. Ponad 50% klientów robi zakupy „odruchowo”. Czytanie etykiet produktów spożywczych powinno być zdrowym nawykiem każdego świadomego konsumenta. Etykiety, mimo że często pisane drobnym druczkiem, dostarczają wielu cennych informacji, które mogą pomóc w komponowaniu zdrowego jadłospisu.


Długa lista niechcianych składników
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że im dłuższa lista składników, tym gorzej. Jeśli producent zastępuje naturalny składnik jego chemicznymi odpowiednikami, to musi użyć mieszanki składników, aby osiągnąć ten sam efekt. Przykładowo, zamiast prawdziwego soku w składzie znajdziemy: wodę, cukier lub sztuczny słodzik, aromat zgodny z naturalnym, barwnik, stabilizator, przeciwutleniacz, regulator kwasowości oraz konserwanty.Warto także zwracać uwagę na konserwanty, barwniki, słodziki i wzmacniacze smaku. Szerzej o E-dodatkach do żywności pisaliśmy tutaj.

Porcja porcji nierówna
Producenci prześcigają się w trikach, które mają oszukać naszą czujność. Powszechniejsza staje się tendencja do zaniżania wielkości porcji, aby tym samym nie przestraszyć konsumenta wysoką wartością kaloryczną. Warto pamiętać, że ustalona według producenta porcja i tym samym jej kaloryczność niekoniecznie może odpowiadać naszym wyobrażeniom (nie musi to być porcja 100 g lub 100 ml).

Cukry proste, nasycone kwasy tłuszczowe oraz sól
Pewnych składników powinniśmy się w szczególności wystrzegać (mowa o cukrach prostych, nasyconych kwasach tłuszczowych oraz soli):

  • cukry proste oraz wszelkiego rodzaju substancje słodzące (np. syrop glukozowo-fruktozowy) przyczyniają się do powstawania otyłości, cukrzycy typu 2 oraz próchnicy,

  • dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, a w konsekwencji do zmian miażdżycowych,

  • sól, której według ekspertów nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 g (płaska łyżeczka) dziennie nie bez powodu zasługuje na miano „białej śmierci”. Nadmiar soli przyczynia się do zaburzenia pracy nerek czy serca. Zwróć uwagę na te hasła!
Producenci żywności prześcigają się w hasłach zachęcających konsumenta do zakupu właśnie jego produktu:

  • produkt light – zazwyczaj zawiera ograniczoną ilość tłuszczu, ale często jest źródłem znacznie większych ilość cukrów niż ich jego tradycyjnym odpowiedniku,

  • sok bez dodatku cukru - znaczna większość soków zawiera naturalnie występujące cukry i nie wymaga dodatkowego dosładzania. Nie oznacza to jednak, że takie soki powinniśmy pić bez ograniczeń,

  • źródło X składnika – każdy jogurt jest źródłem wapnia, a olej źródłem kwasów nienasyconych. Warto zwrócić uwagę, że producenci aby zachęcić konsumenta do zakupu, często umieszczają oczywiste hasła w bardziej widocznym miejscu na opakowaniu. Warto czytać etykiety, ponieważ różnica może polegać na procentowej zawartości tych składników.

A na koniec przestroga prosto z półki sklepowej:

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018