Himalajska, morska czy kamienna? Którą sól wybrać?

Najzdrowsza sól to różowa sól himalajska? Sól morska nie jest szkodliwa? Na temat soli w Internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji. Trudno dociec co w całym zamieszaniu jest prawdą, a co mitem. Przyjrzymy się poszczególnym odmianom soli i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.


Szczypta soli doprawi nasze danie, wzbogaci je także w niektóre składniki mineralne. Z dodatkiem soli łatwo jednak przesadzić, a jak powszechnie wiadomo – soli nie powinno się jeść bez ograniczeń. Nadmiar sodu może być szkodliwy dla naszego organizmu (może powodować nadciśnienie). 
Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka).  
Układając jadłospis warto wziąć pod uwagę sól zawartą w gotowych produktach spożywczych – wędlinach, serze żółtym, a także pieczywie i przekąskach.

Choć na półkach sklepowych możemy znaleźć zazwyczaj sól jodowaną z dodatkiem fluoru (często także antyzbrylacza), na wybór przyprawy warto poświęcić trochę więcej czasu i zdecydować się na sól przetworzoną w jak najmniejszym stopniu. Oprócz mniejszej ilości sodu taka sól będzie zawierała także cenne składniki mineralne.

Jaką sól wybrać? Himalajską, morską, kamienną czy warzoną?

Sól warzona i sól kamienna


Sól morska i sól himalajska


Każda sól (oprócz potasowej czy magnezowej) zawiera sód, który mimo że jest nam potrzebny, stosowany regularnie i bez umiaru będzie szkodził. Nieistotne, czy będzie to sód z soli himalajskiej, morskiej czy kamiennej. Jeżeli jednak stojąc przed sklepową półką stajecie przed wyborem: sól kuchenna, czyli czysty chlorek sodu i sól kamienna – zdecydujcie się na tę drugą. Różnice w składzie mineralnym nie są duże, ale zawsze lepiej wybrać coś bliższego naturze.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018