Hashimoto – zalecenia żywieniowe

Dieta bezglutenowa, bezlaktozowa – zalecenia żywieniowe w Hashimoto są różne i łatwo się w nich zgubić. Jedno jest pewne – dieta w limfocytarnym zapaleniu tarczycy ma kolosalne znaczenie dla poprawy stanu gospodarki hormonalnej i własnego samopoczucia. Odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na świeżych i nieprzetworzonych produktach oraz indywidualna obserwacja własnego organizmu są kluczem do sukcesu.Hashimoto – skąd się bierze i jakie są objawy? 
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną – oznacza to, że układ odpornościowy osoby chorej produkuje przeciwciała, które niszczą komórki tarczycy. Tarczyca, nad którą kontrolę sprawuje przysadka mózgowa, produkuje substancje, które mają wpływ na cały organizm. Trijodotyronina i tyroksyna wpływają na układ pokarmowy, nerwowy, mięśniowy, krwionośny, sterują przemianą materii oraz gospodarką wapniowo - fosforową. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów powodują nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a w konsekwencji zaburzają pracę całego organizmu. 
Objawy choroby Hashimoto są podobne do objawów niedoczynności tarczycy. Zazwyczaj pierwszym sygnałem jest nagłe przybieranie na wadze i bezskuteczne odchudzanie, zmęczenie, zniechęcenie, brak energii oraz zwiększone odczuwanie chłodu. 

Zalecenia żywieniowe w Hashimoto
Chorobie Hashimoto często współtowarzyszy nietolerancja laktozy lub glutenu. Jeśli obserwujesz u siebie biegunki, wzdęcia, zaparcia czy bóle żołądka po posiłkach zawierających składniki z wymienionymi alergenami, warto wykonać testy nietolerancji. 

Zalecenia żywieniowe obejmują przede wszystkim:
  • regularne spożywanie 4–5 posiłków dziennie opartych na naturalnych, świeżych i nieprzetworzonych produktach,
  • dostarczenie składników niezbędnych do prawidłowej pracy tarczycy takich jak jod, żelazo, selen, cynk, witamina D, witamina B12 i witamin antyoksydacyjnych,
  • zwiększenie ilości białka (do ok. 15–20%), pochodzącego z produktów takich jak mięso, ryby, owoce morza i jaja,
  • odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza podaż omega-3) znajdujących się w nierafinowanych olejach roślinnych, pestkach i nasionach, awokado,
  • wybór węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, zwłaszcza tych bezglutenowych jak ryż, kasza gryczana, amarantus, quinoa (będących źródłem błonnika)
  • spożycie w umiarkowanych ilościach (tylko w postaci gotowanej) produktów zawierających substancje wolotwórcze – w szczególności surowych: brukselki, kapusty, brokułów, kalafiora, jarmużu i kalarepki oraz całkowita eliminacja soi i jej przetworów,
  • ograniczenie w diecie słodyczy, wyrobów cukierniczych, produktów i dań wysoko przetworzonych, napojów gazowanych i słodzonych.
Z uwagi na zaburzenia hormonalne, warto rozważyć także suplementację pierwiastkami: selenem, cynkiem oraz witaminami: D, E i C. 

Hashimoto - co jeść i czego unikać?


Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018