Ekstremalnie zdrowa dieta

Odpowiednia dieta to ważny czynnik wpływający na stan zdrowia. Coraz więcej osób stara się przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Okazuje się jednak, że przesadna dbałość o to, co ląduje na talerzu może naszemu organizmowi wyrządzić dużo szkody. Jak znaleźć złoty środek?


Chęć poprawy stanu zdrowia
Nałóg zdrowego jedzenia, jak większość chorób o podłożu psychicznym, rozpoczyna się niewinnie i często nieświadomie. Chęć poprawy stanu zdrowia, samopoczucia czy osiągnięcie idealnej figury przekłada się na zdrowe odżywianie. Ogólnie rzecz biorąc – to zdrowe podejście, które jest szeroko promowane w środkach masowego przekazu. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy zdrowa dieta staje się obsesją. Życie osoby zmagającej się z ortoreksją jest zdominowane przez przesadnie zdrowy styl życia. 

Jak rozpoznać ortoreksję?
Choroba rozwija się niepostrzeżenie. Zazwyczaj osoba chce zrzucić kilka kilogramów, eksperymentuje z różnymi dietami. Z czasem, jej wiedza na temat zdrowego żywienia i treningów staje się naprawdę imponująca. Bliskie osoby nawet nie podejrzewają, że może dziać się coś złego. Rodzina jest dumna z osiąganych przez nią efektów i wspiera chorą osobę. 
Dopiero z czasem, życie ortorektyka odbiega schematem od życia zwykłego człowieka:

  • Chora osoba skupia się na zdobywaniu jak najmniej przetworzonej żywności.

  • Każdego dnia wiele godzin spędza na przygotowaniu „czystego i bezpiecznego” posiłku.

  • Ortorektyk każdy kęs pokarmu przeżuwa bardzo powoli i dokładnie, nierzadko z towarzyszącą posiłkowi kontemplacją.

  • Ortorektycy większą wagę przywiązują do jakości posiłków niż do przyjemności płynącej z ich spożywania.

  • Osoby z zaburzeniami odżywiania wykluczają ze swojej diety produkty mogące im potencjalnie zaszkodzić. Na talerzu ortorektyka nie znajdzie się więc przetworzona i wysokokaloryczna żywność (pszenne pieczywo, słodycze czy posiłki typu fast – food). W późniejszym czasie osoby chore rezygnują z kolejnych produktów: z mięsa, cukrów, tłuszczów, analizują dokładnie etykiety pod względem zawartości utrwalaczy, spulchniaczy i konserwantów. 

  • Spożywanie posiłków to dla ortorektyka pewien rytuał. Chorzy unikają barów, restauracji czy spotkań w gronie rodziny. Jeśli już muszą się tam pojawić, to najchętniej z własnym posiłkiem. Najlepiej jednak czują się we własnym towarzystwie, kiedy mogą skupić się na każdym kęsie misternie przygotowanego posiłku.

  • Gdy nie sprostają wymogom diety, ortorektycy mają ogromne poczucie winy lub wstrętu do samych siebie. Nierzadko wyznaczają sobie także surowe kary za odstępstwa od diety.


Oprócz izolacji społecznej, która rozwija się w następstwie zaburzeń odżywiania, ortorektycy narażeni są także na szereg niedoborów pokarmowych, poważny spadek masy ciała oraz przewlekłe niedożywienie. Uboga w składniki odżywcze dieta początkowo prowadzi do zawrotów i bólu głowy lub żołądka. Pojawiają się także zaburzenia w koncentracji i zapamiętywaniu, a z powodu niewystarczającej ilości żelaza i cynku obniża się odporność i może wystąpić anemia.

W jaki sposób leczyć zaburzenia odżywiania?
Terapia zaburzeń odżywiania nierzadko jest bardzo skomplikowana i wymaga czasu. Osoby chore powinny znaleźć się pod opieką specjalisty (psychologa lub psychiatry). 
Wiele osób chce mieć zgrabną sylwetkę i cieszyć się zdrowiem na co dzień. Nie jest to łatwe, ponieważ mnóstwo rzeczy wokół nas kusi. Nie warto jednak obsesyjnie skupiać się na zdrowym żywieniu, bo takie postępowanie także może nas zgubić. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek: odżywiać się zdrowo, smacznie i przede wszystkim – czerpać radość ze spożywanych posiłków. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018