BOHATER TYGODNIA – truskawki

Mało kto z nas wie, że truskawka to tak naprawdę „poziomka truskawkowa”, „poziomka ananasowa” lub „poziomka wieloowocowa”. Około 250 lat temu została wytworzona przez człowieka metodą krzyżową. Wiele badań potwierdza, że truskawki są ważnym elementem zdrowej diety, a jedna ich porcja zawiera aż 85 mg witaminy C, co stanowi 160% zalecanego dziennego spożycia.


Wartość odżywcza truskawek
Truskawka to smaczny, zdrowy i niskokaloryczny owoc. 1 porcja (filiżanka - około 144 g) zawiera jedynie 50 kcal. Owoce te są więc idealne dla osób odchudzających się i dbających o linię. Prawie 80% całej truskawki stanowi woda, na pozostałe 20% składają się węglowodany, minerały (wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk i mangan) oraz witamina C, pektyny i błonnik. To zaskakujące, ale truskawki zawierają znacznie więcej witaminy C niż uważane za jej główne źródło owoce cytrusowe. 1 porcja (około 144 g) zaspokaja nasze zapotrzebowanie na kwas askorbinowy aż w 160%. 

Dlaczego warto jeść truskawki?
Jak udowodniono w wielu badaniach:
  • spożywanie już ośmiu słodkich owoców dziennie może przyczynić się do poprawy zdrowia serca oraz obniżenia ciśnienia krwi. Korzystny wpływ na układ sercowo – naczyniowy wywiera zawarty w truskawkach potas,
  • pektyny oraz błonnik pokarmowy obecny w truskawkach oczyszczają przewód pokarmowy z resztek pokarmu, wywierając pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit,
  • fosfor, wapń i magnez obecne w czerwonych owocach wykazują działanie odkwaszające,
  • bakteriobójcze fitoncydy zawarte w truskawkach są pomocne w zwalczaniu różnych stanów zapalnych,
  • osoby, które spożywają truskawki regularnie mają wyższe stężenie we krwi korzystnie działającego kwasu foliowego oraz witaminy C. Jednocześnie wykazano, że miłośnicy truskawek spożywali znacznie większe ilości błonnika pokarmowego, który jest niezmiernie ważny w zdrowej i zbilansowanej diecie.

Ponieważ truskawki są tak zdrowe, warto korzystać z sezonu i spożywać je w większych ilościach. Oprócz niewątpliwej przyjemności, jaką dają nam pyszne koktajle owocowe czy desery na bazie truskawek, zadbamy także o nasze serce, ciśnienie oraz prawidłowe i sprawne funkcjonowanie układu trawiennego.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018