BOHATER TYGODNIA - Żurawina

Żurawina to owoc z rodziny wrzosowatych, spokrewniony z jagodami. Do najczęściej uprawianych gatunków należy żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) oraz europejska (V. oxycoccos), która może być uprawiana także w Polsce. Niestety żurawina nie jest tak popularna jak inne owoce uprawiane na terenie naszego kraju. Ze względu na kwaśny smak, żurawina dosyć rzadko spożywana jest na surowo. Stanowi dodatek do napojów i dań – jednak raczej sporadycznie i to w formie przetworzonej.  Świeże owoce żurawiny w prawie 90% składają się z wody; pozostałe 10% składu kwaśnych owoców to głównie węglowodany (w tym spora ilość błonnika). 100 g świeżej żurawiny zawiera mniej niż 50 kcal, czyli mniej więcej tyle energii ile znajduje się w dwóch orzechach włoskich. 
Żurawina jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C.

  • Witamina C, znana także jako kwas askorbinowy, jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy zawartych w żurawinie. Jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniej kondycji skóry, bierze udział we wchłanianiu żelaza, co zapobiega niedokrwistości. Witamina C podnosi także odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe.
  • Mangan zawarty w żurawinie jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i wpływa na procesy reprodukcyjne. Uczestniczy także w przemianach tłuszczu i węglowodanów.
  • Witamina E, która pełni w organizmie rolę przeciwutleniacza. Zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych i chroni organizm przed rozwojem chorób degeneracyjnych.
  • Witamina K zawarta w żurawinie ma działanie przeciwkrwotoczne. Niedobory tej witaminy mogą wydłużać czas krzepnięcia krwi i być przyczyną krwotoków z nosa, z układu pokarmowego i moczowego.
  • Miedź jako pierwiastek śladowy uczestniczy w tworzeniu i prawidłowym funkcjonowaniu czerwonych krwinek. Niedobory miedzi mogą objawiać się problemami neurologicznymi lub niedokrwistością związaną z nieprawidłowym wykorzystaniem żelaza.
Właściwości prozdrowotne żurawiny
Ze względu na swój skład, żurawina może być pomocna w profilaktyce wielu schorzeń i problemów zdrowotnych:

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018