BOHATER TYGODNIA - Szpinak

Od dawna pielęgnowany jest stereotyp, że najgorszym daniem na szkolnej stołówce lub domowym obiedzie jest szpinak. Rzeczywiście, zielona papka może nie wyglądać apetycznie. Jednak odpowiednio przyrządzone zielone liście są smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Szpinak to cenne źródło magnezu, potasu, fosforu oraz antyoksydacyjnych witamin: A, C i E. Substancje te mają zdolność neutralizacji wolnych rodników, które nagromadzone w nadmiernych ilościach w naszym organizmie mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób.


Dlaczego warto wprowadzić szpinak do codziennej diety?
Szpinak zaliczany jest do kategorii tzw. superfoods. Oznacza to, że zielone liście są prawdziwą kopalnią związków korzystnie wpływających na nasz organizm:

  • szpinak jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego – w 100 g zawiera go 2,2 g,

  • ze względu na wysoką zawartość witaminy C i E oraz beta – karotenu (prowitaminy A) i luteiny, liście szpinaku są bardzo silnymi antyoksydantami. Likwidują nadmiernie nagromadzone wolne rodniki i tym samym chronią nasz organizm przed poważnymi chorobami (m.in. nowotworami),

  • zawarta w szpinaku luteina wspomaga funkcjonowanie narządu wzroku,

  • potas pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi,

  • witamina C stymuluje pracę układu odpornościowego,

  • szpinak jest także dobrym źródłem kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny dla przyszłych mam. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka.


Chcesz schudnąć? Jedz szpinak!
W 100 g szpinaku znajduje się jedynie 23 kcal, a zielone liście są dobrym źródłem błonnika. To nie jedyny powód, dla którego po szpinak powinny sięgać osoby będące na diecie.
Jak dowodzą badania naukowe, zawarte w szpinaku (i innych zielonolistnych warzywach) związki, świetnie radzą sobie z nadmiernym apetytem. Tylakoidy, bo o nich mowa, kontrolują wydzielanie hormonu głodu – greliny. Tym samym hamują łaknienie oraz zapobiegają przejadaniu się.
Ponadto, tylakoidy zawarte w szpinaku powodują podobny efekt do tego, jaki obserwuje się w przypadku stosowania diety o niskim indeksie glikemicznym. Związki te obniżają stężenie glukozy we krwi, przez co mogą wspomagać terapię otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018