BOHATER TYGODNIA - Szparagi

Cieszące się coraz większą popularnością szparagi to warzywo sezonowe, które w ostatnich czasach przeżywa swój renesans. Szparagi znane były już przez starożytnych Rzymian, a od około 4 tysięcy lat stopniowo podbijały resztę kontynentu europejskiego. Część z nas traktuje je jako silny afrodyzjak, część zaś zachwyca się delikatnym i niepowtarzalnym smakiem. Jakie właściwości odżywcze kryją w sobie te delikatne warzywa?


Białe, zielone i fioletowe
Zapewne większość z nas zna białe i zielone szparagi. Ale skąd się biorą fioletowe? 
Różnice w zabarwieniu poszczególnych pędów wynikają z odmiennych warunków dojrzewania. Białe szparagi są uprawiane bez udziału energii słonecznej w specjalnie przygotowanych kopcach, zielone zaś dojrzewają w pełnym słońcu. Natomiast pędy fioletowe, które są najcięższe w uprawie, wymagają specjalnego podejścia. Fioletowe szparagi na krótką chwilę opuszczają ziemny kopiec i zaczynają wyrastać nad ziemię. Proces ten nie może jednak trwać zbyt długo, aby szparagi nie nabrały zielonego zabarwienia.


Szparagi dla zdrowia
Ze względu na różne zabarwienie pędów, poszczególne odmiany tych cennych warzyw różnią się między sobą także smakiem, sposobem przyrządzania oraz wartościami odżywczymi:

  • szparagi zielone charakteryzują się zdecydowanym aromatem i najbardziej  wyrazistym smakiem. Mają cienką skórkę i nie wymagają obierania – z tego powodu zielone szparagi zawierają najwięcej składników odżywczych,

  • szparagi białe są delikatniejsze w smaku, a przez grubszą skórkę wymagają zastosowania odpowiedniej obróbki, która pozbawia ich zawartych w skórce witamin i minerałów,

  • szparagi fioletowe charakteryzują się mniejszą zawartością błonnika i większym udziałem cukrów.
Bez względu na kolor, wszystkie pędy są kopalnią witamin i składników mineralnych. Szparagi cechują się wysoką gęstością odżywczą – przy stosunkowo niskiej ilości energii (20 kcal w 100 g) dostarczają dużych ilości składników odżywczych. 

Szparagi są bogatym źródłem:
  • kwasu foliowego, który chroni nas przed niedokrwistością,
  • witaminy K odpowiadającej za przebieg procesu krzepnięcia krwi,
  • witamin A i E, które zapewnią dobrą kondycję skóry,
  • witaminy C wspomagającej naszą odporność,
  • potasu, który bierze udział w regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu,
  • błonnika mającego korzystny wpływ na przebieg procesu trawienia.

Szparagi to także doskonałe warzywo wspomagające proces redukcji masy ciała. Pędy bogate są w wiele składników odżywczych, a także cenne białko i błonnik. Zdecydowanie warto sięgać częściej po te niskokaloryczne, sezonowe i zdrowe warzywa.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018