BOHATER TYGODNIA - Soczewica

Liczne odmiany (czerwona, zielona, żółta, brązowa czy czarna), wysoka zawartość błonnika i białka oraz delikatny smak sprawiają, że soczewica coraz częściej gości na naszych stołach. Tanie i łatwe w przygotowaniu warzywo strączkowe świetnie sprawdza się jako główny składnik zup, sałatek czy zdrowych i sycących dań obiadowych.


Soczewica to jedna z najstarszych roślin strączkowych. Uprawiana była już w starożytności – w Grecji, Rzymie i Egipcie. Obecnie, większość soczewicy w sklepach pochodzi z Kanady, USA, Indii i Turcji.
Wyróżniamy wiele odmian soczewicy – czerwoną, zieloną, żółtą, brązową czy czarną. W Polsce na sklepowych półkach najczęściej znajdziemy soczewicę czerwoną, żółtą i zieloną.

Wartości odżywcze soczewicy
Soczewica, podobnie jak większość strączkowych, cechuje się:

  • znikomą zawartością tłuszczu. Prawie całość energii z soczewicy pochodzi z białka oraz węglowodanów,
  • wysoką zawartością białka i organicznego wapnia, który jest jedną z najlepiej przyswajalnych form tego pierwiastka,
  • wysoką zawartością żelaza, fosforu, kwasu foliowego, cynku, karotenu, błonnika, witamin z grupy B i PP, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu,
  • wysoką zawartością błonnika (ok. 9g/100 g nasion), który wspomaga proces odchudzania.


Dla kogo soczewica?
Soczewica często gości na stołach wegetarian. Po to smaczne i zdrowe warzywo strączkowe powinni sięgać wszyscy, a w szczególności:

  • kobiety w ciąży i dzieci (ze względu na zawartość kwasu foliowego),
  • osoby na diecie cukrzycowej (soczewica ma stosunkowo niski indeks glikemiczny),
  • osoby wykluczające gluten z diety (soczewica to produkt bezglutenowy).


Oprócz aromatycznych, rozgrzewających zup czy zdrowych sałatek, soczewica znakomicie sprawdzi się jako alternatywa dla wędlin. Podana na śniadanie soczewica w formie pasty do pieczywa zapewni porcję energii już od samego rana.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018