BOHATER TYGODNIA - Młody zielony jęczmień

Dostępny w formie sproszkowanego soku, zielony jęczmień święci triumfy. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród osób dbających o linię, jak i tych, które pragną się zdrowo odżywiać. Młody, zielony jęczmień nie bez powodu zasługuje na naszą uwagę. Pod względem zawartości witaminy C bije na głowę sok z pomarańczy, grejpfruta czy czerwone porzeczki.


Młody zielony jęczmień – wartości odżywcze
Wysoką wartość odżywczą zielonego jęczmienia zawdzięczamy specjalnemu przygotowaniu. Wyciśnięty z młodego jęczmienia sok suszy się w niskiej temperaturze. Jednocześnie dzięki zastosowaniu podciśnienia odparowuje się nadmiar wody. Tak uzyskany proszek to prawdziwa bomba odżywcza:

  • zielony jęczmień zawiera witaminy z grupy B, antyoksydanty (witamina C, witamina E, beta-karoten), żelazo, wapń, magnez oraz cynk,
  • jest źródłem naturalnych hormonów oraz chlorofilu,
  • ze względu na zawartość witaminy B12, zielony jęczmień jest niezwykle cenny dla wegetarian,
  • młody jęczmień jest również źródłem aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować.

Właściwości zdrowotne młodego jęczmienia
Ze względu na bogactwo składników odżywczych, zielony jęczmień działa:

  • antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo,
  • przeciwzapalnie i przeciwwirusowo,
  • odkwaszająco na organizm, przywracając równowagę kwasowo – zasadową,
  • obniżająco na poziom cholesterolu (ze względu na zawartość błonnika).
    Wykorzystywany jest także w terapii nadwagi i otyłości.

Zielony jęczmień na odchudzanie
Wyciąg z młodego jęczmienia może także wspomagać odchudzanie. Błonnik rozpuszczalny zawarty w zielonym jęczmieniu pod wpływem wody pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości na długi czas. Frakcja nierozpuszczalna błonnika wpływa korzystnie na czas pasażu jelitowego – wzmaga perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.
Jak wykazały wstępne badania przedkliniczne, beta – sitosterol zawarty w zielonym jęczmieniu obniża poziom cholesterolu we krwi. Związek ten hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach, jednocześnie zwiększając rozpad kwasów żółciowych. W efekcie, poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL zostaje obniżony. 

Z proszku z zielonego jęczmienia bardzo łatwo możemy przygotować różnorakie koktajle. Ważne, aby nie rozpuszczać go w gorącej wodzie, która zabija prozdrowotne właściwości zielonego jęczmienia. Po około 2 – 3 tygodniach kuracji można zaobserwować poprawę stanu skóry, wzrost energii i poprawę nastroju, a nawet niewielki spadek wagi.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018