BOHATER TYGODNIA - Jarmuż

Jarmuż jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy C, karotenoidów (beta – karotenu, luteiny i zeaksantyny), a także wapnia. Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, zawiera sulforafan – związek mający właściwości przeciwnowotworowe. Jarmuż jest również dobrym źródłem żelaza. 


Jarmuż w walce z nowotworami
Jarmuż cechują bardzo silne właściwości przeciwnowotworowe, które wynikają z jego specyficznego składu:

  • Jest bogaty w sulforafan – przeciwutleniacz, któremu przypisuje się właściwości antynowotworowe. Aby zachować jak najwięcej sulforafanu w jarmużu, należy gotować go jak brokuły – na parze przez 3-4 minuty.
  • Oprócz tego, jarmuż zawiera indolo-3-karbinol (I3C), który również jest związkiem antynowotworowym (ogranicza wzrost i namnażanie się komórek nowotworowych, wspomaga naprawę DNA).
  • Poza tym, naukowcy zidentyfikowali w jarmużu ponad 45 różnych flawonoidów (m.in kemferol i kwercetynę).
Jak donoszą niektóre badania, sulforafan obecny w jarmużu może oddziaływać bezpośrednio na niektóre typy komórek nowotworowych (np. prostaty, okrężnicy, płuc) i powodować ich śmierć. Antyoksydacyjne właściwości jarmużu
Oprócz sulforafanu, jarmuż jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy: witaminy C (której zawiera aż 120 mg w 100 g), luteiny, zeaksantyny i beta-karotenu. Związki te odpowiedzialne są m.in. za hamowanie procesów oksydacyjnych w organizmie. W związku z tym mogą zapobiegać także rozwojowi choroby nowotworowej. 
Zawarta w jarmużu witamina C jest odpowiedzialna za hamowanie utleniania cholesterolu frakcji LDL (tzw. "złego cholesterolu"), a tym samym – może zapobiegać rozwojowi miażdżycy. Luteina i zeaksantyna chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniem (wchodzą w skład pigmentu plamki żółtej).Kto powinien uważać na jarmuż?
Jarmuż jest prawdziwą bombą odżywczą, jednak powinny na niego uważać:

  • osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, ponieważ jarmuż jak wszystkie warzywa kapustne zwiera goitrogeny, czyli związki wpływające na metabolizm jodu w organizmie człowieka,
  • chorzy z kamicą szczawianową (ze względu na zawarte w jarmużu szczawiany)
  • osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew (z uwagi na bardzo dużą zawartość witaminy K).

Jarmuż świetnie nadaje się do przyrządzania sałatek, koktajli (w połączeniu z bananem lub ananasem), makaronów czy domowego pesto. Warto włączyć go do swojej codziennej diety.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018