We speak English
Wir sprechen Deutsch
»

BOHATER TYGODNIA - Granat

Owoce granatu nie bez powodu zaliczane są do grupy superowoców. Posiadają potwierdzone licznymi badaniami silne właściwości przeciwnowotworowe, a także obniżające ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wykazują działanie oczyszczające i odchudzające, mają również korzystny wpływ na opóźnienie procesu starzenia.


Wiele korzyści w małych ziarenkach
Owoc granatu dostarcza umiarkowanych ilości energii – w 100 g znajdziemy 83 kcal, czyli nieco więcej niż w średnim jabłku.

Superowoce granatu cenione są głównie za zawartość:

  • błonnika pokarmowego, którego w 100 g owocu znajdziemy aż 4 g. Taka ilość zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na włókno pokarmowe w około 15%,

  • antyoksydantów, które zadbają o sprawne usuwanie niekorzystnie działających wolnych rodników tlenowych,

  • witamin z grupy B oraz minerałów: wapnia, potasu i manganu, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego.

Witamina C i kwas foliowy
Na czele listy pozytywnie działających substancji zawartych w granacie znajduje się witamina C oraz kwas foliowy. Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C zwiększa produkcję przeciwciał i stymuluje działanie naszego układu odpornościowego. Ze względu na swoje specyficzne właściwości często wykorzystywana jest do zwalczania infekcji. Z kolei kwas foliowy, którego w owocach granatu znajdziemy aż 0,3 mg wspomaga proces powstawania nowych komórek naszego organizmu.

Hamowanie procesów nowotworowych
Owoce granatu (zwłaszcza ich sok) mogą okazać się korzystne w walce z nowotworami. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców przeprowadzonych w 2012 roku (opublikowane w Breast Cancer Research and Treatment), substancje chemiczne zawarte w owocach granatu pomagają unieczynnić geny odpowiedzialne za przerzuty raka piersi. Wciąż trwają badania dotyczące korzystnego wpływu owoców granatu na zahamowanie rozwoju innych nowotworów (m.in. raka prostaty).