BOHATER TYGODNIA - Granat

Owoce granatu nie bez powodu zaliczane są do grupy superowoców. Posiadają potwierdzone licznymi badaniami silne właściwości przeciwnowotworowe, a także obniżające ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wykazują działanie oczyszczające i odchudzające, mają również korzystny wpływ na opóźnienie procesu starzenia.


Wiele korzyści w małych ziarenkach
Owoc granatu dostarcza umiarkowanych ilości energii – w 100 g znajdziemy 83 kcal, czyli nieco więcej niż w średnim jabłku.

Superowoce granatu cenione są głównie za zawartość:

  • błonnika pokarmowego, którego w 100 g owocu znajdziemy aż 4 g. Taka ilość zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na włókno pokarmowe w około 15%,

  • antyoksydantów, które zadbają o sprawne usuwanie niekorzystnie działających wolnych rodników tlenowych,

  • witamin z grupy B oraz minerałów: wapnia, potasu i manganu, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego.

Witamina C i kwas foliowy
Na czele listy pozytywnie działających substancji zawartych w granacie znajduje się witamina C oraz kwas foliowy. Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C zwiększa produkcję przeciwciał i stymuluje działanie naszego układu odpornościowego. Ze względu na swoje specyficzne właściwości często wykorzystywana jest do zwalczania infekcji. Z kolei kwas foliowy, którego w owocach granatu znajdziemy aż 0,3 mg wspomaga proces powstawania nowych komórek naszego organizmu.

Hamowanie procesów nowotworowych
Owoce granatu (zwłaszcza ich sok) mogą okazać się korzystne w walce z nowotworami. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców przeprowadzonych w 2012 roku (opublikowane w Breast Cancer Research and Treatment), substancje chemiczne zawarte w owocach granatu pomagają unieczynnić geny odpowiedzialne za przerzuty raka piersi. Wciąż trwają badania dotyczące korzystnego wpływu owoców granatu na zahamowanie rozwoju innych nowotworów (m.in. raka prostaty).
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018