BOHATER TYGODNIA - Czereśnie

Słodkie i soczyste, ciemnoczerwone czereśnie to znakomita alternatywa dla sezonowych truskawek czy brzoskwiń. Nie tylko wspaniale smakują, zawierają także szereg witamin, składników odżywczych i mineralnych, które znakomicie wpływają na nasze zdrowie.


Wartości odżywcze czereśni
1 porcja czereśni (filiżanka 145 g) zawiera jedynie 91 kcal. Te słodkie owoce aż w 80% składają się z wody, pozostałe 20% stanowi bogactwo składników:

  • duża zawartość potasu, który dominuje wśród składników odżywczych czereśni. Oprócz niego w słodkich owocach znajdują się większe ilości fosforu, wapnia, magnezu oraz miedzi i jodu,
  • czereśnie są bogate w witaminy A, C, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12),
  • słodkie owoce zawierają także garbniki, które decydują o ich ściągających właściwościach,
  • są także źródłem pektyn, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Korzyści zdrowotne
Dzięki kompozycji składników odżywczych i witamin, czereśnie pozytywnie wpływają na nasz organizm:

  • za sprawą kwasów organicznych czereśnie ułatwiają trawienie, pobudzają pracę trzustki i perystaltykę jelit,
  • dzięki wysokiej zawartości potasu słodkie owoce wspomagają pracę serca, wątroby oraz nerek,
  • żelazo, wapń, fosfor i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia się tkanki kostnej, zębów oraz są czynnikami działającymi krwiotwórczo, co ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży i małych dzieci,
  • czereśnie mogą złagodzić cierpienie osób chorych na podagrę – w 2004 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis przeprowadzono eksperyment, w którym zbadano wpływ czereśni na zmniejszenie dolegliwości bólowych wywołanych przez dnę moczanową. Okazało się, że u tych osób, które zjadały porcję czereśni do śniadania, znacząco zwiększyła ilość kwasu moczowego wydalonego z moczem, przez co możliwe było złagodzenie ciężkich objawów choroby. 

Warto latem cieszyć się smakiem i walorami zdrowotnymi czereśni. Zimą natomiast znakomicie sprawdzą się w formie konfitur, kompotów, soków czy dżemów.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018