BOHATER TYGODNIA - Cukinia

Cukinia jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych w Europie warzyw sezonowych. Grillowana, pieczona czy faszerowana znakomicie sprawdza się na naszych stołach. Jej gładka tekstura połączona z lekko słodkim smakiem oraz niską kalorycznością sprawia, że cukinia stanowi smaczny dodatek do niskokalorycznej diety.


Cukinia jest odmianą dyni zwyczajnej, której ojczyzną są Włochy. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa zucchina, co oznacza dosłownie mała dynia. Istnieje wiele odmian cukinii, różniących się zarówno kształtem jak i kolorem. W Polsce najpopularniejsza jest odmiana ciemnozielona, ale spotkać można również cukinię jasnozieloną czy żółtą. 

Cukinia jest typowo sezonowym warzywem. Mimo to, zimą również można na nią trafić w supermarketach, do których jest sprowadzana z innych krajów. Pokrojona na mniejsze części (słupki czy plastry) świetnie nadaje się do zamrożenia. Do jedzenia wykorzystywane są zarówno owoce (najpopularniejsza forma), jak i kwiaty cukinii.

Wartości odżywcze cukinii
Oto kilka powodów, dla których warto sięgać po cukinię:

  • jedna porcja (kubek, około 180 g) dostarcza nam trzy razy więcej potasu niż typowy suplement,
  • cukinia zawiera sporą dawkę witaminy A, luteiny oraz zeaksantyny, dzięki czemu polecana jest dla osób mających problemy z narządem wzroku,
  • zawarta w cukinii beta – kryptoksantyna posiada silny potencjał przeciwutleniający (spełnia funkcję prowitaminy A),
  • znaczne ilości antyoksydantów zawarte w cukinii wykazują korzystny wpływ na narząd wzroku, obniżają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a także stymulują układ immunologiczny,
  • warto wspomnieć także o zawartym w cukinii błonniku i znacznej ilości wody, co przekłada się na stosunkowo niską kaloryczność tego warzywa.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018