BOHATER TYGODNIA - Chia

Nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska z pewnością zasługują na miano super żywności. Niepozorne, maleńkie ziarenka, przypominające z wyglądu mak to prawdziwa bomba odżywcza. Dostarczają więcej dobroczynnych kwasów omega – 3 niż łosoś atlantycki i więcej wapnia niż mleko. Nasiona szałwii hiszpańskiej to także skarbnica witamin i składników mineralnych.


Nasiona chia – sekret zdrowia Azteków?
Szałwia hiszpańska uprawiana była w Ameryce Południowej prawdopodobnie już w czasach starożytnych. Nasiona chia triumfy święciły już w cywilizacji Majów i Azteków. Wojownikom z Ameryki nasiona te miały dodawać energii i wytrzymałości już od tysięcy lat. 
Obecnie nasiona szałwii hiszpańskiej uprawiane są głównie na terenie Meksyku. Zapomniana na wieki chia powróciła do łask pod koniec XX wieku. Dzisiaj, za sprawą specjalistów w dziedzinie żywienia, ponownie przeżywa swoje odrodzenie.

Wartości odżywcze nasion szałwii hiszpańskiej
Nasiona szałwii hiszpańskiej to bogactwo witamin i składników mineralnych. W 100 g tych niepozornych ziarenek znajduje się:


Kto powinien włączyć do diety nasiona chia?
Unikalne pod względem wartości odżywczych nasiona chia wspomagają funkcjonowanie organizmu człowieka na wielu płaszczyznach:

  • Dzięki zawartości kwasów omega – 3 obniżają stężenie substancji prozapalnych, wspomagają pamięć i koncentrację oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto, jak udowodniono licznymi badaniami – dieta obfitująca w kwasy omega – 3 zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, zapobiega także rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej.

  • Antyoksydanty i cynk obecne w nasionach szałwii hiszpańskiej przyczyniają się do poprawy stanu skóry, włosów i paznokci.

  • Połączenie kwasów omega – 3, potasu i błonnika to mieszanka wspomagająca pracę układu sercowo – naczyniowego.

  • Wysoka zawartość błonnika przyspiesza perystaltykę jelit i usprawnia proces trawienia. Pęczniejące pod wpływem wody nasiona chia zapewniają także uczucie sytości na dłuższy czas.

  • Ze względu na profil aminokwasowy (91/100 aminokwasów), nasiona szałwii hiszpańskiej są polecane dla osób będących na diecie wegańskiej czy sportowców.


By w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości nasion szałwii hiszpańskiej, trzeba je odpowiednio przygotować. Podobnie jak siemię lniane, chia posiadają silne właściwości chłonne. Pęcznieją pod wpływem płynów (np. wody czy mleka), więc świetnie nadają się do przyrządzania koktajli czy puddingów. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018