6 sposobów na zdrowe i smaczne grillowanie

Soczysta karkówka, chrupiąca kiełbaska, a do tego zimny napój... Właściwości zdrowotne tego zestawu z pewnością są wątpliwe, ale – czasem po prostu trzeba. Jak grillować, żeby było smacznie i jednocześnie bardziej zdrowo?


Czy grillowanie jest rakotwórcze?
W wielu badaniach wykazano, że mięsa tradycyjnie serwowane na grillu, takie jak wieprzowina, wołowina czy kiełbaski mogą zwiększać ryzyko niektórych rodzajów raka. „Grillowanie, szczególnie tłustego mięsa, a także spożywanie tego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka” - mówi dr Wojciech Redelbach, lekarz onkolog, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologicznego.

„Już samo stanie przy dymiącym grillu jest ryzykowne, bo z płonącego brykietu i rozpałki, a także ze spalonego tłuszczu ulatniają się substancje rakotwórcze, na czele z dioksynami i furanami. Zbadano, że podczas dwóch godzin grillowania emitowanych jest tyle dioksyn i furanów, ile z 220 tysięcy papierosów.” - dodaje. 
Nie dajmy się jednak zwariować. To, czy grillowane potrawy będą nam szkodzić czy nie, w dużym stopniu zależy od techniki ich przygotowania i zdrowych dodatków, na jakie podczas grillowania się zdecydujemy. 


Zasady zdrowego grillowania
Zastosujmy się do kilku praktycznych wskazówek, a nasze grillowanie na pewno nie będzie aż tak szkodliwe.

  • Po pierwsze – oczyść grilla. Mogłoby się wydawać, że wysokie temperatury panujące  podczas grillowania wyręczą nas i zlikwidują wszelkie pozostałości po poprzednim pieczeniu na ruszcie. Nic bardziej mylnego! Jak wykazały ostatnie badania brytyjskich specjalistów, na naszym sprzęcie do grillowania może znajdować się nawet 1,7 miliona bakterii na centymetr kwadratowy.

  • Zamarynuj mięso przed pieczeniem, bo zabieg ten ma znaczenie nie tylko dla smaku potraw. Przyprawy ziołowe, które zawierają związki antyoksydacyjne zmniejszają szkodliwe działanie wielu substancji, które wydzielają się podczas pieczenia na grillu.
     
  • Do palenia na grillu używaj węgla drzewnego z drzew liściastych – drzewa iglaste zawierają duże ilości żywic, które uwalniają szkodliwe substancje.

  • Postaraj się rozpalić grilla bez pomocy rozpałki, a tym bardziej parafiny czy ropy. Owszem, zajmie to nieco więcej czasu, ale z pewnością zaoszczędzi nam dużych ilości spożywanych i wdychanych szkodliwych produktów spalania tych substancji.

  • Nie kładź mięsa bezpośrednio na ruszt. Wielu z nas zapomina o tackach czy foliach aluminiowych, które są sprzymierzeńcami grillujących. Tymczasem skwierczący na grillu tłuszczyk powoduje uwalnianie szkodliwych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). To właśnie one są głównymi winowajcami rakotwórczego wpływu grillowanych potraw.


Nie zapominajmy o warzywach!
Nie tylko mięso czy kiełbaski będą dobre na grilla. W sezonie znakomicie sprawdzą się również warzywa czy owoce, które z łatwością możemy zgrillować lub podać świeże w postaci sałatek. Warzywa będą znakomitą i smaczną alternatywą dla mięs, a przy tym dostarczą nam witamin i składników mineralnych. Są także potężnymi źródłami antyoksydantów, które pozwolą nam zniwelować szkodliwe działanie substancji powstałych podczas grillowania. 

Pamiętajmy, że ociekające tłuszczem kiełbaski czy soczysta karkówka, nawet jeśli są grillowane, niekoniecznie będą korzystne dla naszego zdrowia. Warto czasem sięgnąć po alternatywę w postaci chudego mięsa drobiowego (bez skóry!), ryby czy warzyw. Będą równie smaczne, a przede wszystkim mniej szkodliwe. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018