5 mitów dotyczących odchudzania

internecie krąży mnóstwo różnych informacji dotyczących diety. Które z nich zawierają w sobie ziarno prawdy, a które faktycznie można włożyć między bajki?

  1. Jedzenie ziemniaków powoduje tycie. Ziemniak zawiera duży wody i dlatego nie jest warzywem wysokokalorycznym! Diabeł tkwi w szczegółach – to dodatek masła, tłustych sosów czy niewłaściwa obróbka kulinarna tworzy z niego bombę kaloryczną.

  2. Kolację należy jeść najpóźniej o godzinie 18. To zdecydowanie najpopularniejszy mit dotyczący odchudzania. Aby strawić pokarm, żołądek potrzebuje około 3 godzin i taki odstęp między ostatnim posiłkiem a snem faktycznie dobrze jest zachować. Jeśli ktoś nie kładzie się do łóżka o godzinie 20 lub 21, to nie ma sensu dopuszczać do zbyt dużych przerw między kolacją a śniadaniem (w nocy też potrzebujemy energii!). 

  3. Ciemne pieczywo ma mniej kalorii niż jasne. Jeśli mówimy o kaloryczności, to zarówno tzw. białe pieczywo, jak i pieczywo pełnoziarniste dostarczają podobnych ilości energii. Wyższość ciemnego pieczywa przejawia się w dużej zawartości błonnika, który odpowiada za obniżenie wartości indeksu glikemicznego pełnoziarnistych produktów zbożowych.

  4. Ćwicząc zamieniamy tkankę tłuszczową w mięśnie. Spalanie tkanki tłuszczowej i budowa mięśni to dwa odrębne procesy fizjologiczne i nie ma możliwości przemiany jednej tkanki w drugą. Nie oznacza to jednak, że ćwiczenia nie sprzyjają odchudzaniu! Wysiłek fizyczny przyspiesza tempo przemiany materii i przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.

  5. Wybierając zdrowe produkty, nie muszę kontrolować ich ilości. Niezależnie od źródła, z którego pochodzi dostarczana energia, każda nadwyżka energetyczna może zostać przekształcona w tkankę tłuszczową. Wybór pieczywa pełnoziarnistego zamiast oczyszczonego czy jogurtu naturalnego zamiast śmietany nie daje nam przyzwolenia na zjadanie nadmiernych ilości pożywienia. Wyjątek stanowią warzywa, które ze względu na niską gęstość energetyczną mogą być spożywane w dowolnych ilościach. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018