29 września – Międzynarodowy Dzień Kawy

Pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne. Ze względu na swoje właściwości pita jest przede wszystkim rano, często w dużych ilościach. Z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kawy warto zastanowić się nad jej wpływem na nasz organizm. Czy rzeczywiście kawa szkodzi? A może jest zupełnie odwrotnie? Jaka dawka kofeiny będzie bezpieczna dla organizmu człowieka?


Wartości odżywcze kawy
Kawa to nie tylko źródło kofeiny. Czarny napar dostarcza także korzystnie działających antyoksydantów (kwasu chlorogenowego i kawowego), witamin z grupy B oraz błonnika. 
Zawarta w kawie kofeina działa pobudzająco na centralny układ nerwowy, pobudza także mikrokrążenie żylne. Zawartość kofeiny jest różna:

  • 330 mg znajduje się w filiżance kawy Robusta,
  • 175 – 185 mg dostarcza filiżanka kawy typu Arabica,
  • filiżanka mokki to ok. 160 mg kofeiny,
  • 95 mg znajduje się w filiżance kawy rozpuszczalnej,
  • espresso to ok. 60 mg kofeiny.
Kofeina znajduje się także w innych napojach: w herbacie (do 65 mg w szklance) czy puszce coca – coli (45 mg).
Czy kawa szkodzi?
Zakwasza, zaburza rytm serca, wypłukuje magnez z organizmu. Kontrowersji wokół kawy nie brakuje. To dowodzi, jak wiele mitów na temat kawy krąży w mediach. 
Pita w nadmiernych ilościach kawa rzeczywiście może oddziaływać negatywnie na organizm człowieka. Spożycie zbyt dużej ilości kofeiny może wywoływać uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia; duża dawka kofeiny może także utrudniać zasypianie.
Jak mawiał Paraselsus: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.”

Kawa na zdrowie?
Według niektórych badań kawa pita w umiarkowanych ilościach posiada pewne pozytywne, niekiedy nawet lecznicze właściwości:

  • kawa pita na czczo pobudza perystaltykę jelit (na czczo mogą ją pić tylko osoby zdrowe!),
  • jest źródłem cennych przeciwutleniaczy eliminujących wolne rodniki,
  • kawa może także obniżać ryzyko zawału serca, choroby niedokrwiennej, udaru oraz śmierci z tych przyczyn. Przeprowadzone w 2014 roku prospektywne badania kohortowe wykazały, że osoby spożywające 3 do 5 filiżanek kawy dziennie ograniczyły ryzyko rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego. Warto mieć na uwadze, że osoby pijące więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie tak samo często zapadały na choroby serca jak osoby, które nie piły kawy w ogóle.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018