25 maja – Światowy Dzień Mleka

„Pij mleko – będziesz wielki.” To jeden z ulubionych chwytów reklamowych obecnych czasów. Z okazji Światowego Dnia Mleka, który dzisiaj obchodzimy warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom. Czy rzeczywiście pijąc mleko zapewniamy sobie zdrowe i mocne kości?


Jakie korzyści czerpiemy z mleka?
Mleko zawiera znaczne ilość składników odżywczych, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest źródłem trzech głównych składników: wapnia, potasu oraz witaminy D (dodawanej do mleka fortyfikowanego). W jednej szklance mleka (2% tłuszczu) znajdziemy ok. 120 kcal.

Nieoceniona rola wapnia
Bez wątpienia, mleko charakteryzuje się największą wśród produktów mlecznych zawartością wapnia. Szklanka białego płynu zawiera około 240 mg wapnia, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi 1000 mg. 
Wapń jest minerałem niezbędnym dla naszego organizmu i bierze udział w wielu istotnych procesach:
  • odpowiada za budowę i utrzymywanie odpowiedniej struktury kości,
  • wraz z witaminą D zapobiega rozwojowi osteoporozy,
  • bierze udział w procesie krzepnięcia krwi,
  • przekazuje impulsy nerwowe i reguluje pracę serca.
Ze względu na obecność laktozy oraz odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (1:1), najlepiej przyswajalny wapń pochodzi z mleka i przetworów mlecznych. Należy pamiętać, że do prawidłowego wchłaniania i wykorzystania tego składnika mineralnego niezbędna jest również odpowiednia ilość witaminy D. 

Ciemna strona mleka
Mleko krowie jest zazwyczaj pierwszym pokarmem obcym podawanym małemu dziecku. Niestety zawarta w nim kazeina ma właściwości alergizujące, a cukier mleczny – laktoza, nierzadko jest przyczyną nietolerancji pokarmowych. 
Alternatywą dla osób mających problemy z trawieniem cukru mlecznego jest wykorzystanie mleka bezlaktozowego lub spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, w których laktoza występuje w ilościach śladowych. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018