16 października – Międzynarodowy Dzień Chleba

Od zarania dziejów, chleb i produkty zbożowe były traktowane jako podstawa diety. Jednak jak wskazują statystyki, pieczywo jest dzisiaj coraz częściej wypierane. 16 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Chleba warto zastanowić się nad miejscem pieczywa, jakie powinno zajmować w zdrowej i zbilansowanej diecie.


Nie jem chleba, bo jestem na diecie     
Wiele osób będących na diecie wystrzega się spożywania pieczywa. Czy słusznie?
Zgodnie z zaleceniami piramidy żywieniowej, produkty zbożowe (w tym chleb) powinny stanowić główne źródło energii w zdrowej diecie. Nie należy eliminować ich z diety, ponieważ dostarczają wielu cennych witamin i składników mineralnych. Kwestią istotną w spożyciu pieczywa jest jego odpowiedni dobór pod względem składu. Warto pamiętać, że ciemne pieczywo jest bogatym źródłem błonnika oraz witamin z grupy B, natomiast jego biały popularny odpowiednik jest pozbawiony większości cennych składników odżywczych.

Ciemny chleb nie zawsze jest lepszy
Nie dajmy się zwieść barwie pieczywa, ponieważ nie każdy ciemny chleb jest zdrowszym wyborem. Warto nauczyć się odróżniać prawdziwe pieczywo razowe od jego licznych podróbek.Dlaczego chleb z supermarketu to zły wybór?
Chleb kupiony w piekarni, wyprodukowany z nieoczyszczonej mąki to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych. Dobrej jakości pieczywo jest źródłem witamin z grupy B oraz E, kwasu foliowego i składników mineralnych takich jak wapń, magnez, fosfor, potas, cynk czy żelazo.

Przeciętny Polak zjada około 70 kg chleba rocznie. Niestety, znaczny odsetek stanowi pieczywo z supermarketów, które słyną z częstego odbiegania od prawidłowego sposobu produkowania chleba czy bułek. 

Prawdziwy chleb powinien być produkowany na zakwasie i powstawać na skutek kilkudniowej fermentacji mąki bez dodatku substancji chemicznych. Dzięki zakwasowi pieczywo ma lekko kwaśny smak i zawiera znacznie mniej soli, której niestety sporo znajduje się w „oszukanych” bułkach czy chlebach marketowych. Do produkcji praktycznie bezwartościowego pieczywa wystarczy jedynie mąka pszenna, suche drożdże i dodatek substancji chemicznych w postaci: spulchniaczy (np. E330, E322), wybielaczy (np. mąki sojowej, E471, E300), sztucznych kwasów, które powodują szybszą fermentację, konserwantów, emulgatorów, środków zapobiegających pleśni, czy nawet karmelu w celu uzyskania ciemnego koloru wypieku. 

Warto więc uważnie czytać etykiety i kupować produkty, w których w składzie jest tylko mąka żytnia, naturalny zakwas, woda i sól, bez dodatku substancji chemicznych. 

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018