Jak radzić sobie z podjadaniem? - 10 sposobów

Odżywiasz się zdrowo. Jesz kilka porcji warzyw i owoców dziennie, pełnoziarniste pieczywo i ograniczasz niezdrowe tłuszcze. Teoretycznie, ilość kalorii dostarczanych w ciągu dnia pozwala na redukcję masy ciała. Trudno w takiej sytuacji znaleźć przyczynę braku efektów odchudzania. Okazuje się, że problem często leży w tym, co trafia do Twoich ust między posiłkami. Podjadanie to duży problem dla osób będących na diecie. Przygotowaliśmy 10 sposobów, które pomogą pozbyć się tego nawyku.


To, co zjadamy w biegu, mimochodem, najczęściej nie jest rejestrowane przez nasz mózg. Warto pamiętać, że w procesie jedzenia nie uczestniczy jedynie przewód pokarmowy. Bodziec w postaci posiłku rejestrowany jest także przez nasze zmysły. Jeśli zjemy przekąskę np. podczas oglądania telewizji, nasz mózg nie zarejestruje tego jako regularny posiłek. Niestety, taka przekąska może okazać się źródłem pokaźnych ilości energii. 

Co zrobić, aby pozbyć się chęci podjadania? Oto 10 sprawdzonych sposobów:

 1. Jadaj regularne posiłki. Wiadomo, że jedząc jedynie 2 lub 3 posiłki w ciągu dnia nie będziemy w stanie funkcjonować normalnie. Prędzej czy później (najczęściej wieczorem po przyjściu z pracy) dopadnie nas tzw. wilczy głód. Wtedy w ruch idą najlepiej dostępne przekąski – batoniki, chipsy czy cukierki.
  Jedząc regularnie unikamy uczucia głodu, który zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem zdrowia i idealnej figury. Każdy posiłek (nawet jeśli jest to jeden owoc) warto zjeść w spokoju przy stole. W ten sposób do naszych zmysłów dotrze szereg bodźców i nasz mózg prawidłowo zarejestruje zjedzony posiłek. 2. Nie wychodź z domu bez śniadania. Jako pierwszy posiłek w ciągu dnia, śniadanie powinno dostarczać nam dużej ilości energii. Osoby, które je pomijają, skarżą się na osłabienie, brak energii w ciągu dnia, senność czy problemy z koncentracją. Udowodniono, że częściej sięgają w pracy po słodkie przekąski (np. drożdżówki), które dostarczają mnóstwa tzw. pustych kalorii.

 3. Pij dużo wody mineralnej. Po przebudzeniu wypij szklankę wody, podobnie rób przed każdym posiłkiem. Pozwoli to nieco oszukać głód i zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu. Popijaj niewielkie ilości wody przez cały dzień. Około 2 litry wypitej dziennie wody to kluczowy element do utrzymania organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. 4. Zadbaj o to, aby Twoje posiłki były źródłem błonnika pokarmowego. Pod wpływem wody, dostarczany z pożywieniem błonnik pokarmowy pęcznieje. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie uczucia sytości na długi czas. Staraj się, aby w Twoich posiłkach znalazło się codziennie 5 porcji warzyw i owoców. Białe pieczywo z oczyszczonej mąki zamień na pieczywo pełnoziarniste, a łatwiej pozbędziesz się ochoty na przekąski.

 5. Miej zawsze przy sobie zdrową przekąskę. Słodycze, krakersy, chipsy, paluszki – wybór przekąsek na półkach sklepowych jest coraz większy. Omijaj z daleka takie działy w supermarketach. Gdy dopadnie Cię głód w ciągu dnia, lepiej wybrać zdrową przekąskę. Garść orzechów, migdałów, suszonych owoców czy świeży owoc zaspokoją uczucie głodu. Poza tym, zamiast zbędnych kalorii, dostarczą Ci dawkę witamin i składników mineralnych. 6. Nie kupuj słodyczy do domu. Z Twojego domu powinny zniknąć śmietankowe desery czy czekoladki w towarzystwie chipsów i paluszków. Jeśli w zasięgu Twojego wzroku nie będzie niezdrowych przekąsek, z łatwością zapomnisz o chęci podjadania.

 7. Nie zabieraj niezdrowych przekąsek przed telewizor czy komputer. Wszelkie rozpraszacze (telewizor, smartfon, komputer) absorbują naszą uwagę na tyle, że mózg nie rejestruje spożywanych posiłków. Najlepiej zrezygnować z jedzenia przy biurku. Nie przerywając pracy, czujemy się mniej pełni i zjadamy dwa razy więcej. 

 8. Zrób sobie przerwę w pracy. Zmęczenie w ciągu dnia często mylone jest z uczuciem głodu. Na każdą godzinę pracy zrób sobie 5 minut przerwy. Zamiast zaglądać do lodówki, porozmawiaj z kimś, posłuchaj muzyki czy zrób kilka przysiadów. Naucz się rozróżniać potrzeby swojego organizmu. Być może Twój mózg potrzebuje nie kolejnego posiłku, a porcji świeżego powietrza. 9. Pozwól sobie czasem na małe odstępstwo. Zdrowe odżywianie czy dieta to nie pasmo wyrzeczeń. Staraj się celebrować posiłki i czasem pozwalaj sobie na małe odstępstwo. Serek z owocami lub miseczkę jogurtu z muesli potraktuj jako deser, a Twoje samopoczucie od razu się poprawi. Nie odmawiaj sobie wszystkiego, ale naucz się wybierać z głową.

 10. Zadbaj o świeżość jamy ustnej. Zaraz po posiłku umyj zęby pastą o wyrazistym, miętowym smaku. Jeśli jesteś poza domem i nie masz takiej możliwości – sięgnij po gumę do żucia. Oprócz rzadszych wizyt u dentysty, świeży miętowy zapach po umyciu zębów czy gumie do żucia sprawia, że nie mamy ochoty na jedzenie.Pamiętaj: zdrowe i mądre odchudzanie polega przede wszystkim na jedzeniu!

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018